DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chov andulky Vlnkované

To to jsou nejčastější choroby andulky vlnkované:

1. Na zobáku, ozobí, kolem očí a nohách se objeví bělavý škraloup

Tomuto povlaku se říká vápenka (ptačí svrab) a je způsoben parazity. Léčí se speciálním roztokem, který dostanete u veterináře, ale dostala jsem tip, že se dá léčit i obyčejným máslem nebo indulonou. Vápenka je mírně nakažlivá, takže s léčbou příliš neotálejte, pokud chováte více andulek pohromadě.

2. Výkaly mají tekutou konzistenci a jsou nezvykle zbarvené

Jde o průjem. Ten se může projevit jako reakce na nějakou nevhodnou potravu, ale jde možná i o předzvěst něčeho vážnějšího. Vynechte prozatím podávání zelené potravy a pokud to nepomůže, poraďte se s veterinářem.

3. Dýchá hlasitě a s otevřeným zobákem

Nejspíš jde o nachlazení. Udžujte ji v teple a zavezte k veterináři, abyste se ujistili, že nejde například o vážnou infekci dýchacích cest.

4. Ztráta peří

Andulky, tak jako ostatní ptáci, pelichají (mladé andulky poprvé ve třech měsících a dospělí během léta nebo podzimu). Pokud si ale všimnete holých míst na těle vaší andulky, odneste ji k veterináři, protože by mohlo jít o nějakého parazita. Pokud je ztráta peří zapříčiněna tím, že si je pták sám vytrhává, cítí se nejspíš osamělý nebo má alergii, může jít ale i o doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo napadení kůže parazity.

5. Andulka se namáhá, jako by ze sebe nemohla dostat výkaly

Může jít o zácpu. Podejte jí více zelené potravy a během dne by potíže měly vymizet. V případě samičky se však může jednat o mnohem závažnější potíže s kladením vajec, což vyžaduje okamžitou pomoc veterináře. Nezapomeňte, že samičky mohou klást vajíčka i když nemají samečka.

6. Zvracení

Může se objevit například po silném duševním otřesu nebo při zažívací poruše. Bylo prokázáno, že zvracení se může projevovat i u osamělých samečků, kteří si tak nahrazují sexuální jednání. Vyvrhování a opětné sezobávání potravy pak může vést k zánětu volete, kdy se vole ,nafoukne', ptáček má průjem a je vyčerpaný.

7. Zlomeniny

Zlomeniny se vyskytují hlavně u andulek chovaných v bytě. Postihují většinou křídla a nohy. Opatrně převezeme andulku k veterináři. Zlomeniny se hojí rychle, ale během léčby necháváme ptáčka v bezpečí klece.

8. Andulka nemá dlouhé peří - letky a ocasní pera

Tomuto onemocnění se říká ,,francouzské pelichání''. Jde o virové onemocnění vyskytující se u mláďat. Pokud mláďata přežijí první nápor této choroby, dostaví se zmíněné francouzské pelichání. Onemocnění většinou způsobuje předčasný úhyn ptáčka. Pokud vaše andulka nemá dlouhá pera, nemusí se ale stoprocentně jednat o francouzské pelichání, růst peří je závislý na spoustě vnějších i vnitřních faktorů a nemusí se jednat o nemoc.

9. Pohublost, nezájem o jídlo, bolest, průjem nebo zácpa

Nejspíše se jedná o parazitující červy, které přežívají ve střevech. Andulka se může nakazit krmivem nebo stykem s trusem nakaženého ptáka.  

 Potrava

 Semínka

V obchodech s chovatelskými potřebami si můžete vybrat z několika druhů zrní pro andulky. Cenově se pohybují kolem 40 korun za půlkilové balení, ale můžou být i dražší nebo levnější. Například krmení, kterým moje mamča krmí Ferdu III. stojí 56 korun (rok 2008) - mělo by být nejlepší. Vždycky však neplatí, že nejdražší = nejlepší. Já jsem vsadila značku Vitakraft, která kromě zrní vyrábí i vitaminové tyčinky, trávicí písek, vitaminové kapky a další doplňkové krmivo.p>

Podstatné na krmných směsích je, aby měli dostatek výživných látek a vitamínů ve vyvážené míře. Při koupi se ujistěte, že kupujete krmivo přímo pro andulky, ne "pro ptáky".

Zelená potrava a ovoce

Zpočátku vaše andulka možná zeleninu a ovoce přijímat nebude, protože ji pravděpodobně nezná. V každém případě jí ale trochu dávejte, ona to jednou zkusí, a pak zjistíte, co jí chutná nejvíce.

Ze zelené potravy můžete ptáčkovi dát mladé listy pampelišky, petrželovou nať, ptačinec, řeřichu, špenát, starček, štěrbák... Může jí chutnat také salát (dejte jí jen malé množství), lilek, zelený hrášek, mrkev nebo řepa...

Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně... Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.

BROSKEV JE PRO PAPOUŠKY VLNKOVANÉ JEDOVATÁ - STEJNĚ JAKO AVOKÁDO.
DÁVEJTE POZOR I NA JINÉ JEDOVATÉ ROSTLINY!!!

 

Další potrava

Během zimy a v době, kdy ptáci mění peří nebo vychovávají mladé, potřebují výživnější stravu. Rádi si dají pšeničné klíčky, oves nebo slunečnicová semínka. Jednou za týden můžete své andulce dát čajovou lžičku na tvrdo uvařeného vejce smíchaného s čerstvým neslaným sýrem.

Naprostou andulčí pochoutkou je klas senegálského prosa. Ale pozor! Proso vykrmuje, takže svému mazlíčkovi dejte jen 3-5 cm denně.

Vitaminové kapky

V literatuře se doporučuje, aby se do pitné vody přidávaly vitaminové kapky pro zajištění dostatku vitamínů. My jsme je však nikdy nedávali až do doby, než se u Baroše objevil ten problém s opeřením. Od té doby jim je přidávám denně do vody. Eda je krásně opeřený, ale Barošovi to moc nepomáhá. Jsem zvědavá, jak by, chudáček, vypadal, kdyby vitamíny nedostával, ale nebudu to zkoušet. Pokud ale dáváte vaší andulce dostatek ovoce a zeleniny a pokud má sépiovou kost, nejsou vitamínové kapky nutné. Ty podporují hlavně opeření.

Sépiová kost a minerální tyčinka

Pokud andulka ozobává sépiovou kost, dostává se jí do těla vápník, což je dobré pro její kosti. Zároveň si tak obrušuje svůj zobáček, takže nepřerůstá.

 

  
 Já kupuji andulce jídlo Granum které má 600g a stojí 33 až 40 Kč.